Światła do jazdy dziennej – czy warto zamontować?

Wszystkie modele aut produkowanych od 2009 roku obowiązkowo posiadają światła do jazdy dziennej zamontowane seryjnie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby takie światła założyć w swoim starszym samochodzie.

Jakie to przyniesie nam korzyści i czy da oszczędności? Zapraszam do lektury 🙂

Od 2007 roku w naszym kraju mamy nakaz jazdy na włączonych światłach mijania (lub dziennych, jeżeli samochód je posiada) przez cały rok. Nakaz ten miał poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć ilość ofiar i wypadków drogowych – po 7 latach obowiązywania tego przepisu wiemy już, że nie przyniósł spodziewanych efektów, a mimo to nie mówi się nawet o tym aby ten przepis wycofać. Światła mijania w naszych samochodach nie zostały stworzone z myślą o użytkowaniu ich w dzień, świadczy o tym fakt, że w większości samochodów włączenie świateł mijania powoduje włączenie również podświetlenia deski rozdzielczej, zegarów, schowka czy tablicy rejestracyjnej i innych elementów wyposażenia auta, które dzięki podświetleniu są widoczne w ciemności. Po co to wszystko ma świecić w dzień? Taka jazda przez cały rok o każdej porze dnia powoduje zwiększone spalanie paliwa, szybsze zużycie akumulatora, alternatora, czy żarówek w lampach jak również używanych do podświetleń. Ich spalenie może często skończyć się kosztowną wymianą w serwisie. Regularne palone świtała mijania m.in. w upalne dni powodują również szybsze zużycie reflektorów, a nawet ich uszkodzenie.

Jeżeli chodzi o samo spalanie paliwa to zastosowanie świateł do jazdy dziennej w technologi LED, zamiast świateł mijania, pozwala zaoszczędzić ok 0,2 – 0,25l paliwa na każde przejechane 100km. Dodając do tego inne korzyści które wymieniłem powyżej uważam, że warto zamontować takie światła w aucie. Ja posiadam je w swoim od ponad 2 lat. Warto dodać że takie światła ledowe nie przepalają się. Szybciej nasze auto nie będzie się nadawało do eksploatacji, niż przepalą się LED’y 🙂

Światła do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu przez cały rok!

Odkąd korzystam z świateł DRL nie przepaliła mi się również żadna tradycyjna żarówka, bo rzadko je zapalam – korzystam z samochodu przeważnie w dzień.

Światła do jazdy dziennej

Za światła do jazdy dziennej z montażem zapłacimy w serwisie od 200zł, jeżeli znamy się trochę na elektryce samochodowej możemy się pokusić o własnoręczny montaż, cena samych świateł zaczyna się od 50zł. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby na kloszach była wybita homologacja E wraz z numerem oznaczającym kraj który ją wydał.

I na koniec ciekawa ulotka informacyjna na temat wpływu obowiązkowej jazdy na światłach mijania
(stosowanie świateł do jazdy dziennej eliminuje te problemy).

Więcej informacji o światłach do jazdy dziennej znajdziesz tutaj.
Warto też zobaczyć stronę kampanii społecznej „Wyłącz światła – włącz myślenie”