Domowa siłownia tania i nie zajmująca miejsca

Ruch i wysiłek fizyczny jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli tak jak ja masz pracę siedzącą, to wskazane jest w wolnych chwilach ćwiczyć, uprawiać jakiś sport. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Karnet na siłownie trzeba opłacać co miesiąc, a do tego trzeba do niej przeważnie dojechać, przebrać się – takie wyjście na siłownię może spokojnie zająć nam 2 godziny naszego wolnego czasu, a kto ma go ma dziś w nadmiarze? Tak było i ze mną. Postanowiłem, że muszę „stworzyć” sobie warunki do ćwiczeń siłowych w mieszkaniu ale jednocześnie nie zagracać go sprzętem do ćwiczeń. Znalazłem rozwiązanie, dzięki któremu mój codzienny trening – całego ciała zajmuje mi ok. 10minut. Niżej przedstawię Wam jak to możliwe.

Zaczęło się od tego, że przypadkiem trafiłem w sieci na informacje o Kettlebell. Wiedziałem jak ten sprzęt wygląda już wcześniej, ale nie sądziłem, że może być on tak wszechstronny. Przyrząd ten wymyślili Rosjanie już w osiemnastym wieku, ćwiczyli z nim wojskowi. Kettlebell (polska nazwa z rosyjskiego to Giria) wygląda jak kula armatnia z uchwytem. Można nim ćwiczyć całe ciało, dlatego uważam, że z powodzeniem może zastąpić całą siłownię. Jest idealny dla osób chcących poprawić swoją kondycję, zrzucić zbędne kilogramy, poprawić swoją sylwetkę, czy nawet nabrać masy mięśniowej.

kettlebell

Mój kettlebell

Od czego zacząć?

Na początku należy oczywiście kupić nasz odważnik, aby to zrobić musimy zdecydować ilu kilogramowy będzie dla nas odpowiedni. Uniwersalna tabelka którą można się sugerować przy zakupie znajduje się poniżej, lecz lepiej wcześniej samemu wziąć do ręki kettlebell (na siłowni lub u znajomego) lub inny odważnik i w ten sposób dopasować ciężar. Jeżeli masz nadwagę i twoim celem jest schudnąć wybierz nieco lżejszy ciężar. Gdy chcesz nabrać masy mięśniowej wybierz cięższy.

poziom zaawansowania mężczyzna kobieta
początkujący 8-12kg 6-8kg
średniozaawansowany 13-18kg 9-13g
zaawansowany 19-25kg 14-18kg

Ceny kul zaczynają się od 50zł (6kg), a kończą na 130zł (18kg)

porównasz aktualne ceny w sklepach i kupisz tutaj (strona otworzy się w nowym oknie)

Jak ćwiczyć?

W tym miejscu nie będę długo się rozpisywał, a po prostu pokażę Ci film z 10 minutowym treningiem dla początkujących:

Ja od kilku dni robię codziennie ten trening i uważam, że jest świetny. Na kanale tego użytkownika są również treningi dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych, które można zacząć wykonywać, gdy stwierdzimy, że już pora przejść na wyższy poziom 🙂

Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem (oszczędzisz pieniądze i czas na leczenie), a także poprawi Twoją wydajność w pracy (także umysłowej!)