Jak tanio kupić nowe meble?

Dziś będzie o meblach. W ostatnich miesiącach wymieniłem większość mebli w swoim mieszkaniu, dlatego stwierdziłem, że podzielę się tymi doświadczeniami z Wami. Gdy kupowaliśmy prawie 5 lat temu większe mieszkanie jak to często bywa na meble nie zostało nam wiele środków. Kupiliśmy w większości meble bardzo tanie na Allegro, nieznanych producentów. Po latach mogę powiedzieć, że takie zakupy miały jedną zaletę – ekstremalnie niską cenę, i na tym koniec 🙂 Prędzej czy później takie meble chcesz lub musisz wymienić na coś porządniejszego. Dziś już wiem, że lepiej kupić meble znanych producentów, z wieloletnimi tradycjami i odpowiednią jakością wykonania.

Trochę teorii

Meble do domu czy mieszkania możemy podzielić na dwa rodzaje, pierwszy z nich to meble twarde, inaczej też nazywane skrzyniowymi.

Są to meble do salonu, biura czy też pokoju dziecka. Wykonane są z płyty lub litego drewna. Zaliczamy do nich między innymi takie elementy (bryły) jak: komody, szafy, witryny, szafki RTV, nocne czy półki. Meble takie producenci oferują przeważnie jako tzw. „kolekcje” czyli różne elementy ale utrzymane w jednym stylu. Klient może sam wybrać które bryły potrzebuje, i będą pasowała do jego pomieszczenia. Często takie kolekcje zawierają meble tylko do jednego pomieszczenia np. sypiali lub pokoju dziecka, ale są też kolekcje uniwersalne, które zwierają bryły przeznaczone zarówno do salonu jak i sypialni, przedpokoju czy nawet łazienki. Przykładem takiej kolekcji jest popularna, doceniona przez klientów i specjalistów z branży meblowej kolekcja bellevue firmy Forte. Większość dostępnych na rynku mebli skrzyniowych to meble z płyty, nie z litego drewna. Meble z płyty są wielokrotnie tańsze i praktyczniejsze z wielu względów. Jedna komoda z litego drewna może kosztować kilka tysięcy złotych, za takie pieniądze umeblujemy meblami skrzyniowymi nie jeden pokój 🙂 Kolejnym minusem takich mebli jest ich waga – jedna duża szafa z drewna może ważyć nawet 250kg (sic!). Zaletą lub wadą, tutaj ciężko jednoznacznie stwierdzić mebli drewnianych, nie z płyty wiórowej jest przeważnie brak konieczności montażu. Takie meble w większości przypadków kupimy w formie zmontowanej, w przypadku mebli z płyty jest odwrotnie.

Podsumowując uważam, że meble skrzyniowe z płyty takich firm jak Forte, Black Red White, Szynaka czy Wójcik są rozsądniejszym wyborem, ale z pewnością znajdą się osoby które wybiorą prawdziwe drewno 🙂