3 Darmowe chmury on-line z których warto korzystać

Tak zwana „chmura” to modny termin w ostatnich latach w kontekście firm, ale ja postaram się przekonać Ciebie, że warto z nich korzystać prywatnie. Usługi te to wirtualne dyski na Twoje pliki do których masz zawsze dostęp gdy tylko masz w pobliżu urządzenie z dostępem do internetu. Taki internetowy dysk przydaje się w wielu sytuacjach, np. gdy chcesz przesłać znajomemu, rodzinie kilkaset MB zdjęć z wspólnych wakacji. Przesyłanie takich ilości danych pocztą elektroniczną jest niewygodne, gdyż popularne bezpłatne konta pocztowe mają nisko ustawione limity możliwych do dołączenia załączników (w popularnym gmailu jest to tylko 25mb). Nietrudno policzyć, że aby wysłać 500mb zdjęć trzeba by wysłać 20 e-maili. O wiele prościej jest spakować je w jeden plik za pomocą np. bezpłatnego programu 7-zip, wysłać do chmury i udostępnić link dla znajomych. Na wirtualnych dyskach można również trzymać kopie swoich ważnych plików do których dzięki temu mamy dostęp z każdego urządzenia i miejsca. Takimi ważnymi plikami są bez wątpienia nasze prywatne zdjęcia i filmy, są to bezcenne pamiątki które w wielu sytuacjach możemy stracić nie mając ich kopii w chmurze. Taką sytuacją może być omyłkowe skasowanie plików, awaria, kradzież, zgubienie laptopa czy przenośnego dysku/pendriva.

Poniżej prezentuję 3 bezpłatne usługi tego typu z których korzystam na co dzień, i które mogę polecić.

1. Dropbox – Dropbox to wirtualny dysk o pojemności 2GB którą można łatwo zwiększyć także bezpłatnie. Możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych danych gdyż poza standardowym hasłem dostęp do Dropboxa może być również zabezpieczony poprzez 2 składnikowe uwierzytelnianie – w przypadku próby dostępu z niezaufanego sprzętu dostaniemy SMS z kodem. Działa to na takiej samej zasadzie co zabezpieczenie przelewów w bankowości elektronicznej. Jak wspominałem na początku podstawowe 2GB miejsca można rozszerzyć za darmo nawet do 20GB wykonując proste polecenia typu zainstalowanie aplikacji na smartfonie, dodanie twitta, zapoznanie się z możliwościami usługi w „samouczku” czy polecenie usługi znajomemu. Dropbox to zdecydowanie mój faworyt, udostępnia on dopracowane aplikacje na każde współczesne urządzenie, z systemem Windows, iOS, Android ale także na mniej popularne systemy jak BlackBerry, Windows Phone, czy Kindle Fire.

W Dropbox nietrudno o darmowe powiększenie konta

W Dropbox nietrudno o darmowe powiększenie konta

Jak widać na screenie powyżej udało mi się zdobyć aż 48GB powierzchni (na 2 lata). Wystarczyło, że zalogowałem się na konto z urządzenia marki Samsung. A Ty masz tablet lub smartfon Samsunga? Jeżeli tak to istnieje duża szansa, że również otrzymasz gratis tak dużą ilość miejsca.

Na dobry początek zarejestruj się przez ten link a otrzymasz nie 2GB a 2,5GB na Twoje pliki 🙂

2. hubiC – Usługa podobna do Dropboxa, choć istniejąca znacznie krócej na rynku od niego. Nie ma jednak co się obawiać o jakość usług, bo właścicielem hubiC jest znana francuska firma hostingowa OVH. hubiC oferuje za darmo aż 25GB miejsca na nasze pliki. Rejestrując konto przez ten link dostaniesz za darmo 30GB miejsca! Niestety aktualnie jest wstrzymana rejestracja nowych kont.

3. OneDrive – to propozycja od Microsoftu. Atutem tego rozwiązania jest dobra integracja z najnowszym systemem Windows 10, oraz 5GB miejsca na start.

Trzy róże usługi, moim zdaniem warto założyć bezpłatne konta w każdej z nich, jednak nie ukrywam, że ja korzystam na co dzień z Dropboxa a pozostałe dwie traktuję tylko jako miejsce na backup które odwiedzam raz na jakiś czas.