Kablówka czy satelita nie jest już Ci potrzebna! Oglądaj telewizję za darmo!

Jeżeli tak jak my, telewizję oglądacie sporadycznie, nie potrzebujecie wielu wyspecjalizowanych kanałów np. sportowych, to możecie sporo zaoszczędzić rezygnując z TV kablowej lub satelitarnej.

Jeszcze kilka lat temu, darmowa telewizja odbierana na pokojowej antenie „z powietrza” oferowała 5 kanałów, a stabilność i jakość jej odbioru pozostawiała wiele do życzenia. Z tych powodów korzystali z niej niemal tylko ludzie starsi, na wsiach, rzadziej w miastach. Rewolucja nastąpiła gdy analogowy sygnał został zastąpiony cyfrowym, dzięki temu jakość odbioru nadawanych programów uległa zdecydowanej poprawie, a także ich ilość, gdyż w miejsce nadawania jednego programu analogowego w danej częstotliwości, można nadawać 5 cyfrowych (w jakości SD). Aktualnie całkowicie za darmo można odbierać 24 polskojęzyczne kanały telewizyjne.

Co zrobić aby korzystać z bezpłatnej, cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T)?

Należy mieć nowy telewizor (kupiony najpóźniej w 2011 lub 2012 roku – polecam sprawdzić w instrukcji lub Internecie wpisując model w wyszukiwarkę, czy nasz telewizor ma wbudowany tuner DVB-T), lub gdy mamy starszy telewizor, nawet taki kineskopowy można do niego kupić „przystawkę” – zewnętrzy tuner DVB-T (podłączany do telewizora przez EURO złącze lub w nowszych telewizorach przez złącze HDMI). Mogę polecić model Ariva T650i, kupisz go w atrakcyjnej cenie 99zł w Agito.

Tuner DVB-T do telewizorów nieposiadających obsługi standardu DVB-T

Tuner DVB-T do telewizorów nieposiadających obsługi standardu DVB-T

Do telewizora lub tunera należy podłączyć antenę pokojową (może być nawet taka jaką się używało kiedyś do TV analogowej) lub nowoczesną, o eleganckim wyglądzie antenę DVB-T. W miejscowościach znacznie oddalonych od nadajników telewizyjnych można a nawet zalecane jest użycie anteny siatkowej zamontowanej wysoko np. na dachu domu.

Aktualna lista kanałów bezpłatnej telewizji naziemnej

(MUX3)
TVP1 HD
TVP2 HD
TVP Info
TVP Regionalna
TVP Kultura
TVP Rozrywka
TVP Historia
TVP Polonia
(MUX2)
Polsat
Polsat Sport News
TVN
TVN7
TV Puls
TV Puls 2
TV4
TV6
(MUX1)
TTV
Polo TV
Eska TV
ATM Rozrywka
TV Trwam
TVP ABC
Fokus TV
Stopklatka TV

 

W niedalekiej przyszłości planowane jest dodanie kolejnych multipleksów, co jeszcze zwiększy ofertę programową. Jeżeli macie jakieś pytania co do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, śmiało pytajcie w komentarzach 🙂